بوریک اسید(Boric Acid)

بوریک اسید( Boric Acid)

بوریک اسید(Boric Acid)

 اسید بوریک یک اسید ضعیفی است با فرمول شیمیایی  3B(OH) .

این ماده سفید رنگ بوده و مزه ای تلخ دارد و بی بوست.

بوریک اسید( Boric Acid)
اسید بوریک را از واکنش عنصر بور با اسید سولفوریک به دست می آورند. بوراکس، یکی از ترکیبات مشتق شده از این اسید است که اغلب در تحقیقات علمی از آن استفاده می شود. بوریک اسید در صنایع مختلف نظیر صنایع تولید انواع سموم دفع آفات و حشره کش ها، ضد عفونی کننده ،  کشاورزی، تولید کاشی و سرامیک به کار می رود. همچنین برای کنترل سرعت شکافت هسته‌ای در کارخانه‌های انرژی هسته‌ای استفاده می‌شود. از این ترکیب به عنوان پیش ماده برای برخی مواد دیگر نیز محسوب می‌شود. اشکال بوریک اسید به دو صورت بلورهای بی‌رنگ یا پودر سفید حلال در آب وجود دارد.

بوریک اسید ( Boric Acid )

تولید بوریک اسید

بوریک اسید از واکنش ماده ای بنام بوراکس با یکی از اسید های معدنی به وجود می آید.
یا به روش هیدرولیز بورتیرهالید ها و دی بوران ها تهیه
می شود.

مصارف بوریک اسید(Boric Acid)

بوریک اسید ویژگی هایی دارد که باعث می شود از آن در صنایع مختلفی استفاده شود.

بوریک اسید در کشاورزی

 مصرف عمده اسید بوریک، استفاده از آن برای تولید حشره کش ها است. این اسید برای اولین بار در آمریکا برای تولید نوعی حشره کش برای دفع  حشرات  به کار رفت. این سم برای از بین بردن سوسک ها و مورچه های خانگی بسیار مؤثر واقع شد. مکانیسم عمل حشره کش بر پایه اسید بوریک، از بین بردن متابولیسم بدن جانوران بود. جانوران موذی پس از خوردن این سم سریع از بین نمی روند بلکه مدتی طول می کشد تا سم بر روی آن ها تاثیر بگذارد.

 این ماده به عنوان یک ماده مغذی برای جبران کمبود بور در گیاهان به خاک یا محلول غذایی آن ها افزوده می شود. میزان مصرف این اسید جامد به گیاهانی نظیر گندم و جو بستگی به شرایط زمین کشت و گونه گیاه دارد.

کاربرد اسید بوریک در نیروگاه های اتمی

اسید بوریک در برخی از پروژه های انرژی هسته ای در نیروگاه های اتمی به عنوان یک سم نوترون استفاده می شود. بور در بوریک اسید احتمال شکست حرارتی را از طریق جذب نوترون های حرارتی کاهش می دهد. واکنش های زنجیره ای شکست هسته از طریق نوترون های آزاد انجام می شود.

   کاربرد های اسید بوریک درپزشکی و داروسازی

اسید بوریک می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای سوختگی های جزئی یا برش های سطحی استفاده شود. همچنین اسید بوریک در یک محلول بسیار رقیق شده به عنوان محلول شستشوی چشم استفاده می شود. این اسید را می توان به عنوان محلول ضد عفونی واژینال برای درمان واژینوز باکتریایی به علت قلیایی شدن آن مورد استفاده قرار داد .

همچنین برای جلوگیری از ایجاد عفونت و آلودگی های قارچی در کفش  وجوراب ورزشکاران  قرار میگیرد . همچنین این ماده محلول در الکل می تواند برای درمان برخی از انواع خارجی عفونت گوش استفاده می شود.از این اسید بعنوان نگهدارنده در ظروف نمونه ادرار در آزمایشگاه هادر بعضی از کشورها نیز استفاده می شود .

کاربردهای آن در صنایع مختلف

ساخت پارچه فایبرگلاس

اولین کاربرد صنعتی اسید بوریک در زمینه ساخت فایبرگلاس تک رشته ای است که معمولاً به آن پارچه فایبرگلاس گفته می شود. از پارچه فایبرگلاس برای تقویت پلاستیک مورد استفاده در حوزه لوله کشی صنعتی، قایق سازی و ساخت صفحه مدار های کامپیوتر استفاده می کنند.

کنترل کننده PH

اسید بوریک با باز مزدوج خود یا همان یون بورات در تعادل بوده و به عنوان یک سیستم بافری به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موارد استفاده از اسید بوریک به عنوان عامل بافری و تنظیم کننده PH، در زمینه کنترل اسیدیته آب استخر می باشد.

حشره کش

جالب است بدانید فروش اسید بوریک به عنوان حشره کش طبق تحقیقات انجام شده به کارگیری این ترکیب به عنوان حشره کش در فضای داخلی خانه بلامانع بوده و ایمن می باشد..

البته سوسک ها در برابر این سم حشره کش کمی مقاومت می کنند و در همان مرحله اول کشته نمی شوند. سوسک ها از این سم تأثیر پذیرفته، ضعیف می شوند و در نهایت به لانه های خود باز می گردند و خیلی زود در همان جا از بین می روند.

صنعت چرم سازی

در مراحل چرم سازی و دباغی از موادشیمیایی بسیاری استفاده میشود.در مرحله ی موگیری موادشیمیایی از قبیل: سدیم هیدروکسید،سدیم سولفید،دی متیل آمین و …. استفاده می شود.در مرحله ی بعد به منظور انجام پروسه آهک  گیری برای پایین آوردن ph،مقداری اسید ضروری است که از اسیدهایی مانند: استیک اسید،لاکتیک اسید و بوریک اسید استفاده می شود.

تولید مواد ضد آتش

نمک های بور دارای ذراتی است که در زمان گرفتن حرارت یا انرژی (مثلا در صورت وقوع آتش‌سوزی)، آب ترشح می کننند و در نتیجه اشتعال و آتش سوزی را کاهش میدهد. همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که بوریک اسید قارچ کشی نسبتا ضعیف بوده و در فرآیند تولید حشره و مورچه کش ها کاربرد دارد.

شرکت آراکس شیمی یکی از معتبر ترین شرکت های تولیدکننده سود پرک ،آلومینیوم سولفات، سولفات مس می باشد.

close
Start typing to see products you are looking for.

Sign in

close

شش − 1 =

Scroll To Top