سودپرک در چه صنایعی کاربرد دارد؟

سودپرک چیست

 

تاریخچه سدیم هیدروکسید

سود پرک چیست؟
سدیم هیدروکسید در ابتدا توسط سازندگان صابون تولید می‌شد. دستورالعملی از ساخت سدیم هیدروکسید توسط دانشمند مسلمان قرن ۱۳ میلادی “المختاره” در کتاب “فی فنون من السنه” یافت شده‌است که توسط “المظفر یوسف ابن عمر ابن علی ابن رسول” پادشاه یمن گردآوری شده‌است. شیمی‌دان و باستان‌شناس انگلیسی “هنری ارنست استپالتون (۱۸۷۸–۱۹۶۲)” شواهدی ارائه داده‌است که محمد زکریای رازی سدیم هیدروکسید را می‌شناخته‌است. این دستورالعمل شامل گذراندن پی در پی آب از درون مخلوطی از قلیا که خاکستر علف شور Saltwort  بودو آهک خام بود که به این روش سدیم هیدروکسید بدست می‌آمد. صابون سازان اروپایی همین دستورالعمل را پیروی می‌کردند.درمنابعی  دیگر بیان شده است که سدیم هیدروکسید در سال 1807 توسط همفری دیوی  کشف شده است.آزمایش استفاده شده برای کشف این ماده ناشناخته می باشد.

اسامی مترادف : سودسوزآور، کاستیک سودا ، سود پرک ، سدیم هیدروکسیدبا فرمول شیمیایی :NaOh

ویژگی های فیزیکی سدیم هیدروکسید:

شکل ظاهریجامد، سفید رنگ(پولک سفید) و بی بو
میزان خلوص%۱±%۹۸
جرم مولی39.9971 g mol-1
دمای جوش‎1388 °C, 1661 K, 2530 °F
اسیدی (pKa)13
دمای ذوب۳۱۸ درجه سلسیوس (۶۰۴ درجه فارنهایت; ۵۹۱ کلوین)
انحلال‌پذیری در آب1110 g dm-3 (at   20 °C)
چگالی (ο C 20)gr/cm3 2.13

شکل های مختلف سودپرک: مایع ،پرک،گرانول وپودری

ویژگی های کلی سدیم هیدروکسید:


سود پرک چیست؟
1.سدیم هیدروکسید یک قلیایی بسیار قویی است. اگرچه خطر انفجار یا شعله ور شدن آن وجود ندارد.سدیم هیدروکسید با اسیدهای مانند:هیدروکلریک اسید واکنش نشان می دهد، خنثی می شود و گرمای بسیار زیادی تولید می کند.

2.باعث خوردگی فلزاتی مانند آلومینیوم ، قلع و روی می شود. در طی این فرآیند هیدروژن تولید می کند ، که این پتانسیل را دارد که به عنوان گاز منفجره رفتار کند.

3.آنها بسیار جاذب رطوبت هستند و رطوبت ، دی اکسید کربن یا دی اکسید گوگرد موجود در هوا را جذب می کنند.

4. وقتی سود سوز آور مایع رقیق می شود ، مقدار قابل توجهی گرما تولید می کند. از آنجا که این به سرعت گرمای شدیدی ایجاد می کند و اگر آب با بی احتیاطی در آن ریخته شود ، محلول حاصل ممکن است پاشیده شود پس در انجام این کار باید محتاطانه عمل کنید.

5. این ترکیب، در تماس با پوست می‌تواند سوختگی شیمیایی شدید ایجاد کند.

کاربردهای سودپرک

کاربرد های سود پرک در صنایع مختلف

تولید مواد شیمیایی: در صنایع شیمیایی حدود 40 درصد از سود کاستیک تولیدی به‌عنوان یک ماده اولیه و پایه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی مصرف می‌شود.

محصولات شوینده و ضد عفونی کننده سود کاستیک برای تولید صابون و مواد شوینده مختلف با کاربردهای گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. محلول های سفیدکننده کلری (سفید کننده‌های حاوی کلر مانند سدیم هیپوکلرید یا همان آب ژاول) از ترکیب کلر و محلول سود کاستیک حاصل می شود. محلول های لوله بازکنی که حاوی سود سوز آور هستند، با تبدیل چربی‌ها و مواد روغنی که پتانسیل انسداد لوله‌ها و مسیرهای آب و فاضلاب را دارند، به مواد صابونی محلول در آب، از انسداد لوله‌ها جلوگیری می‌کنند.

پزشکی و داروسازی: سود پرک در تولید بسیاری از مواد دارویی از مسکن‌های ساده مانند آسپرین گرفته تا مواد ضد انعقاد که می‌تواند از انعقاد خون جلوگیری کند و در داروهای ضد تصلب شرایین استفاده می شود.

خمیرکاغذ و تولید کاغذ: خمیرکاغذ تولیدشده با روش سولفات و سولفیت از طریق حذف ترکیبات لیگنین با استفاده از واحدهای چندگانه استخراج توسط سود مایع، خالص سازی می‌شوند. همچنین در برخی از کارخانه‌هایی که از فرایند کرافت برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند، از سود مایع استفاده می‌شود. همچنین در صنعت کاغذ سازی این ماده شیمیایی به‌منظور حذف اولیه جوهر از کاغذهای بازیافتی کاربرد دارد.

سلفون و ابریشم مصنوعی: تولید الیاف با استفاده از فرآیند ویسکوز در دو مرحله اصلی نیاز به سود پرک دارد. سلولز به منظور افزایش استحکام و براقی و در نتیجه تولید سلولز قلیایی توسط سود مایع مورد فراوری قرار می‌گیرد. پس از آن سلولز به دست آمده برای تولید ماده ویسکوز که برای اکسترود کردن الیاف ابریشم مصنوعی و فیلم‌های سلفون مصرف می‌شود در سود پرک مایع رقیق حل می‌شود.

سود پرک در تولید آلومینیوم

سود پرک چیست؟
استخراج آلومینیوم: برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده اولیه تولید آلومینیوم است و رسوب گذاری آلومینا استفاده می‌شود. همچنین سود کاستیک به‌منظور براق‌کننده شیمیایی محصولات آلومینیومی مورد مصرف است.

صابون‌سازی: سود کاستیک چربی‌ها را به صابون‌های سدیمی محلول در آب تبدیل می‌کنند (فرایند صابون سازی).

پارچه: در این صنعت از سود پرک به‌منظور تمیزکاری، سفید کردن و افزایش براقی و استحکام پارچه استفاده می‌شود.

تولید نفت و صنعت پالایش: سود کاستیک به عنوان جاذب کربن دی اکسید در برش‌های سبک و به عنوان جاذب سولفیدها در خالص سازی برش‌های نفتی استفاده می‌شود. همچنین به همراه کلر برای فرایند شیرین سازی هیپوکلریتی که فرایندی برای حذف ترکیبات مختلف گوگردی است کاربرد دارد.

استفاده به‌جای سودا اش: سود پرک به عنوان جایگزین برای سودا اش در بسیاری از کاربردها در صنایع شیشه‌سازی، کاغذسازی، خمیرکاغذ، فسفات و سیلیکات کاربرد دارد.

تولید مواد غذایی : سدیم هیدروکسید در تولید و فراوری چندین ماده غذایی استفاده می شود. استفاده از سود کاستیک در به عمل آوری زیتون و یا در فرآیند تولید نوعی چوب شور برای ایجاد خاصیت تردی. از سود پرک برای جدا کردن پوست سیب زمینی ، گوجه فرنگی و سایر میوه ها برای کنسرو سازی استفاده می شود. همچنین از سود سوز آور برای جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک ها در برخی مواد غذایی استفاده می شود.

تصفیه آب و فاضلاب : در تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، از سود پرک برای کنترل میزان اسیدیته آب و کمک برای حذف فلزات سنگین استفاده می شود. همچنین سود کاستیک در تهیه سدیم هیپوکلرید (آب ژاول) که یک ماده ضد عفونی کننده است، استفاده می گردد.

انرژی :از سود کاستیک در تولید سلول های سوختی استفاده می شود. در ساخت رزین های اپوکسی که در توربین‌ها بادی مورد استفاده قرار می گیرد، از سود پرک استفاده می شود.

سوخت‌های تجدید پذیر: سود پرک برای تنظیم pH و تولید سدیم متیلات در فرآیند تولید بیواتانول و بیودیزل کاربرد دارد.

شرکت آراکس شیمی یکی از معتبر ترین شرکت های تولیدکننده سود پرک ،آلومینیوم سولفات، سولفات مس می باشد.

close
Start typing to see products you are looking for.

Sign in

close

9 + هشت =

Scroll To Top