سود پرک چیست؟

سودپرک در چه صنایعی کاربرد دارد؟

برای دریافت  قیمت سودپرک با تیم فروش آراکس شیمی تماس بگیرید.

سودپرک در چه صنایعی کاربرد دارد؟

کاربردهای سودپرک

سودپرک چیست؟

قیمت سودپرک

تولیدکننده سودپرک

تاریخچه سدیم هیدروکسید

 سدیم هیدروکسید در ابتدا توسط سازندگان صابون تولید می‌شد. دستورالعملی از ساخت سدیم هیدروکسید توسط دانشمند مسلمان قرن ۱۳ میلادی “المختاره” در کتاب “فی فنون من السنه” یافت شده‌است که توسط “المظفر یوسف ابن عمر ابن علی ابن رسول” پادشاه یمن گردآوری شده‌است. شیمی‌دان و باستان‌شناس انگلیسی “هنری ارنست استپالتون (۱۸۷۸–۱۹۶۲)” شواهدی ارائه داده‌است که محمد زکریای رازی سدیم هیدروکسید را می‌شناخته‌است. این دستورالعمل شامل گذراندن پی در پی آب از درون مخلوطی از قلیا که خاکستر علف شور Saltwort  بودو آهک خام بود که به این روش سدیم هیدروکسید بدست می‌آمد. صابون سازان اروپایی همین دستورالعمل را پیروی می‌کردند.درمنابعی  دیگر بیان شده است که سدیم هیدروکسید در سال 1807 توسط همفری دیوی  کشف شده است.آزمایش استفاده شده برای کشف این ماده ناشناخته می باشد.

اسامی مترادف : سودسوزآور، کاستیک سودا ، سود پرک ، سدیم هیدروکسیدبا فرمول شیمیایی :NaOh

ویژگی های فیزیکی سدیم هیدروکسید:

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سودپرک

شکل ظاهری جامد، سفید رنگ(پولک سفید) و بی بو
میزان خلوص %۱±%۹۸
جرم مولی 39.9971 g mol-1
دمای جوش ‎1388 °C, 1661 K, 2530 °F
اسیدی (pKa) 13
دمای ذوب ۳۱۸ درجه سلسیوس (۶۰۴ درجه فارنهایت; ۵۹۱ کلوین)
انحلال‌پذیری در آب 1110 g dm-3 (at   20 °C)
چگالی (ο C 20) gr/cm3 2.13

شکل های مختلف سودپرک:

مایع ،پرک،گرانول وپودریشکل های مختلف سدیم هیدروکسید
شکل های مختلف سدیم هیدروکسید

 

ویژگی های کلی سدیم هیدروکسید:

کاربردهای سودپرک
سودپرک چیست؟
1.سدیم هیدروکسید یک قلیایی بسیار قویی است. اگرچه خطر انفجار یا شعله ور شدن آن وجود ندارد.سدیم هیدروکسید با اسیدهای مانند:هیدروکلریک اسید واکنش نشان می دهد، خنثی می شود و گرمای بسیار زیادی تولید می کند.

2.باعث خوردگی فلزاتی مانند آلومینیوم ، قلع و روی می شود. در طی این فرآیند هیدروژن تولید می کند ، که این پتانسیل را دارد که به عنوان گاز منفجره رفتار کند.

3.آنها بسیار جاذب رطوبت هستند و رطوبت ، دی اکسید کربن یا دی اکسید گوگرد موجود در هوا را جذب می کنند.

4. وقتی سود سوز آور مایع رقیق می شود ، مقدار قابل توجهی گرما تولید می کند. از آنجا که این به سرعت گرمای شدیدی ایجاد می کند و اگر آب با بی احتیاطی در آن ریخته شود ، محلول حاصل ممکن است پاشیده شود پس در انجام این کار باید محتاطانه عمل کنید.

5. این ترکیب، در تماس با پوست می‌تواند سوختگی شیمیایی شدید ایجاد کند.

 

مصارف سودپرک
مصارف سودپرک

 

تولیدسودپرک(کاستیک سودا یا سدیم هیدروکسید جامد)

مواد اولیه سود پرک ،نمک معمولی یعنی همان سدیم کلرید می باشد.سدیم هیدروکسید جامد درواقع ازسدیم هیدروکسید مایع با درصد خلوص 30%تا 50% تولید میشود. سود پرک با استفاده از سود مایع تولیدی پتروشیمی‌های کشور طی فرآیند غلیظ سازی تولید می‌ شود. فرآیند تولید سود پرک به این صورت است که اول سود مایع ۵۰ درصد توسط تانکرهای مخصوص به کارخانه‌های تولید کننده سود پرک منتقل می‌شود و پس از آن سود مایع طی فرآیند تولید در خطوط تغلیظ، ضمن تبخیر آب موجود در آن، با طی مراحلی و با دقت و نظارت دقیق به سود پرک جامد با خلوص ۹۹-۹۸ درصد تبدیل می‌گردد.برای دریافت قیمت سودپرک با ما درارتباط باشید.

 

کاربردهای سودپرک

 

تولید مواد شیمیایی: در صنایع شیمیایی حدود 40 درصد از سود کاستیک تولیدی به‌عنوان یک ماده اولیه و پایه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی مصرف می‌شود.

محصولات شوینده و ضد عفونی کننده سود کاستیک برای تولید صابون و مواد شوینده مختلف با کاربردهای گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. محلول های سفیدکننده کلری (سفید کننده‌های حاوی کلر مانند سدیم هیپوکلرید یا همان آب ژاول) از ترکیب کلر و محلول سود کاستیک حاصل می شود. محلول های لوله بازکنی که حاوی سود سوز آور هستند، با تبدیل چربی‌ها و مواد روغنی که پتانسیل انسداد لوله‌ها و مسیرهای آب و فاضلاب را دارند، به مواد صابونی محلول در آب، از انسداد لوله‌ها جلوگیری می‌کنند.

کاربردهای سودپرک در پزشکی

سودپرک چیست؟
پزشکی و داروسازی:
سود پرک در تولید بسیاری از مواد دارویی از مسکن‌های ساده مانند آسپرین گرفته تا مواد ضد انعقاد که می‌تواند از انعقاد خون جلوگیری کند و در داروهای ضد تصلب شرایین استفاده می شود.

خمیرکاغذ و تولید کاغذ: خمیرکاغذ تولیدشده با روش سولفات و سولفیت از طریق حذف ترکیبات لیگنین با استفاده از واحدهای چندگانه استخراج توسط سود مایع، خالص سازی می‌شوند. همچنین در برخی از کارخانه‌هایی که از فرایند کرافت برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند، از سود مایع استفاده می‌شود. همچنین در صنعت کاغذ سازی این ماده شیمیایی به‌منظور حذف اولیه جوهر از کاغذهای بازیافتی کاربرد دارد.

سلفون و ابریشم مصنوعی: تولید الیاف با استفاده از فرآیند ویسکوز در دو مرحله اصلی نیاز به سود پرک دارد. سلولز به منظور افزایش استحکام و براقی و در نتیجه تولید سلولز قلیایی توسط سود مایع مورد فراوری قرار می‌گیرد. پس از آن سلولز به دست آمده برای تولید ماده ویسکوز که برای اکسترود کردن الیاف ابریشم مصنوعی و فیلم‌های سلفون مصرف می‌شود در سود پرک مایع رقیق حل می‌شود.

 

 

کاربردهای سودپرک در تولید آلومینیوم


استخراج آلومینیوم: برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده اولیه تولید آلومینیوم است و رسوب گذاری آلومینا استفاده می‌شود. همچنین سود کاستیک به‌منظور براق‌کننده شیمیایی محصولات آلومینیومی مورد مصرف است.

کاربردهای سودپرک در صابون سازی


صابون‌سازی
: سود کاستیک چربی‌ها را به صابون‌های سدیمی محلول در آب تبدیل می‌کنند (فرایند صابون سازی).

پارچه: در این صنعت از سود پرک به‌منظور تمیزکاری، سفید کردن و افزایش براقی و استحکام پارچه استفاده می‌شود.

تولید نفت و صنعت پالایش: سود کاستیک به عنوان جاذب کربن دی اکسید در برش‌های سبک و به عنوان جاذب سولفیدها در خالص سازی برش‌های نفتی استفاده می‌شود. همچنین به همراه کلر برای فرایند شیرین سازی هیپوکلریتی که فرایندی برای حذف ترکیبات مختلف گوگردی است کاربرد دارد.

استفاده به‌جای سودا اش: سود پرک به عنوان جایگزین برای سودا اش در بسیاری از کاربردها در صنایع شیشه‌سازی، کاغذسازی، خمیرکاغذ، فسفات و سیلیکات کاربرد دارد.

کاربردهای سودپرک درصنایع غذایی

سودپرک چیست؟
تولید مواد غذایی
: سدیم هیدروکسید در تولید و فراوری چندین ماده غذایی استفاده می شود. استفاده از سود کاستیک در به عمل آوری زیتون و یا در فرآیند تولید نوعی چوب شور برای ایجاد خاصیت تردی. از سود پرک برای جدا کردن پوست سیب زمینی ، گوجه فرنگی و سایر میوه ها برای کنسرو سازی استفاده می شود. همچنین از سود سوز آور برای جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک ها در برخی مواد غذایی استفاده می شود.

تصفیه آب و فاضلاب : در تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، از سود پرک برای کنترل میزان اسیدیته آب و کمک برای حذف فلزات سنگین استفاده می شود. همچنین سود کاستیک در تهیه سدیم هیپوکلرید (آب ژاول) که یک ماده ضد عفونی کننده است، استفاده می گردد.

انرژی :از سود کاستیک در تولید سلول های سوختی استفاده می شود. در ساخت رزین های اپوکسی که در توربین‌ها بادی مورد استفاده قرار می گیرد، از سود پرک استفاده می شود.

سوخت‌های تجدید پذیر: سود پرک برای تنظیم pH و تولید سدیم متیلات در فرآیند تولید بیواتانول و بیودیزل کاربرد دارد.

خطرات کار با سود پرک

اثرات و خطرات سود سوزاوربر پوست

سود سوز آور به دلیل قدرت واکنش پذیری بسیار بالا، چربی روی سطوح مختلف را از بین میبرد. یکی از بدترین اثرات سود پرک بر پوست ایجاد سوختگی های عمیق است که متاسفانه این مساله به وفور در منازل مشاهده میشود.

خطرات سود سوز آور برای چشم

به محض ورود سود سوز آور در آب واکنش های گرمازا برقرار شده و گازهای خطرناک در محیط ایجاد میشوند. این گاز پس از ورود به چشم منجر به سوختگی و قرمز شدن چشم میشود و به شدت به بینایی آسیب وارد می کند.

 

خطرات سود پرک برای سیستم تنفسی

به هیچ عنوان نباید محلول سود پرک و آب را در محیط های دربسته و بدون تهویه استفاده کرد. این مواد پس از واکنش با آب و سایر مواد موجود در سطح مورد نظر گاز سمی تولید می کنند و پس از ورود به سیستم تنفسی باعث  آسیب رساندن به ریه و مسیر تنفس خواهند شد.

 خطرات سود پرک برای سیستم گوارشی

از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در حین استفاده از سودپرک رخ دهد، ورود این مواد به سیستم گوارشی است. این مواد خورنده بسیار قوی بوده و چربی موجود در مسیر گوارشی را از بین برده و سوختگی های شدیدی را بوجود می آورد

 

 بسته بندی سودپرک

شرکت آراکس شیمی محصولات خود را بابسته بندی اصولی و استانداردی برای مشتریان عزیز عرضه می کند:

کیسه های 25 کیلوگرمی سه لایه لمینت شده ،جامبو بگ ،پالت های تسمه کشی شده و سطل های فلزی 25 کیلوگرمی .برای مشاهده تصاویر بسته بندی و جزئیات بیشتر کلیک نمایید:

بسته بندی آراکس شیمی

فروش سود پرک

قیمت محصول

فروش سود پرک تهران

این ترکیب به دلیل کاربرد گسترده در صنایع توسط شرکت ها و کارخانه های مواد شیمیایی تولید می شود. سود پرک  تقریبا یکی از 10 ماده ی پراستفاده جهان می باشد که تقاضای بسیاری درجهان دارد. قیمت سودپرک به دلیل نوسانات دلار و مواد اولیه همواره درحال تغییر می باشد.برای اطلاع از قیمت سودپرک با کیفیت بالا آراکس شیمی می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.  

شرکت آراکس شیمی یکی از معتبر ترین شرکت های تولیدکننده سودپرک و آلومینیوم سولفات می باشد. 

 

نظر شما :